Kültür

Kürtler de Kültür ve Yaşam

Ezidi Kürt Kadınları

Kürt kültürü, Kürtler tarafından uygulanan farklı kültürel özellikleri ele almaktadır. Kürt kültürü, modern Kürtleri ve toplumlarını şekillendiren eski halkların mirası niteliğindedir. Kürt müziği, Kürt kültürünün önemli bir parçasıdır ve geleneksel olarak Dengbêjler tarafından Kürt tarihi hakkındaki hikâyeleri aktarmak için kullanılmıştır.  ‘Deng’ kelimesi ses anlamına gelir ve ‘bejşarkı söylemek anlamına gelir.

Dengbêjler genellikle köyden köye dolaşarak, hayatlarını söyledikleri destanlar, kılamlar, ilahiler ve hikayeler ile sürdürmektedirler. Bazıları erbane (tef), bılur (kaval) gibi çalgılarla söyleseler de, dengbêjlerin çoğu herhangi bir çalgı aleti kullanmadan, gırtlak gücüne dayanarak sanatlarını icra ederlerdi. Kahramanlıkların anlatıldığı ve şer denilen sıtranlardan (şarkı) avcılığa, baharın güzelliği ‘kılam’lardan, düğün ve eğlencedeki mutluluktan, zaferlerin heyecanına kadar, hastalıktan kaynaklı acılardan, haksızlık ve birçok konu, değişik şekillerde sanatsal olarak sözlü Kürt edebiyatında yerini almıştır. Dengbêj kelime manası olarak sese biçim, hayat, renk veren anlamındadır.

Ezidi Kürt Kadınları

Ezidi Kürt Kadınları

Kürt’ler  Zılgıt çeker . Zılgıt, ya da Kürtçesiyle tilili, Orta Doğu kadınının derin keder ya da neşe içeren duygularını, genelde müzik içinde ama bazı zamanlarda da müzik dışında, dillerinin ağızlarının içinde hızlı bir biçimde oynatarak çıkardıkları sesin adıdır.

Kürt mutfağı, Kürt kültürünün temel bir parçası olarak kabul edilir. Pel adı verilen (üzüm yaprakları ile içi doldurulmuş pirinç), Kutilk (ince pirinç püresi tabakasında baharatlı kıyma), Ser û pî (kelle paça), Ur û Rovî (bumbar), Parêv (kapalı bir kuyuda pişirilen kuzu eti) Kürt yemekleri arasında geleneksel ve en sevilenleridir. Kuzu ve tavuk yüzyıllardır Kürt mutfağında başlıca ürünü olmuştur. Sebzeler, pilav ve süt ürünleri de geleneksel Kürt yemeklerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Aynı zamanda çay, Kürtlerin günlük yaşantısının temelini oluşturmaktadır. Genellikle günde 2-3 kez, genellikle sosyal bir aktivite sırasında içilir. Ayrıca Kürtlerin uluslararası ün kazanmış ürünü de Çeqilmast veya Dêw olarak adlandırdıkları yoğurt bazlı içecek olan ayrandır.

Kürt yemek kültüründe buğday ve bulgurun önemi büyüktür. Bulgut zaten buğdayın öğütülmüş hali olup bu ikiliden bir çok yemek yapılır. Bu ikili ayran ve katıkla tereyağıyla birlikte adeta enerji deposu işlevi görür. Keşkek, Mastewe, Lapa, Zerfet, Cawzer ve bunlardan yapılan ayran çorbaları belli başlı yemeklerdir. Mevsime göre kuru veya taze bazı bitkiler özellikle pancar türleri de bu yemeklerin bazılarına katılınca ortaya essiz bir tat ve harmoni ortaya çıkar.

Ezidi Kürt Kadınları

Ezidi Kürt Kadınları

Kürtler de Misafirperverlik ahlakı Kürtlerin geleneklerinde asla taviz vermediği noktalardan bir tanesi misafirperver yanlarıdır. kendileri yerde yatarken, misafirlerini kurdukları kuş tüyü yataklarında yatırırlar. Aile büyükleri kendi aile içi bireylerinden bile daha çok misafire önem verirler. Kürt halkı için misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak son derece önemlidir. Misafirperver yönlerini görmek için mutlaka bir tanıdık olmaya gerek yoktur. Köyden geçen bir yabancı, yolu evlerine düşmüş herhangi birine de aynı tavrı takınırlar. Azıyla yetinmeyi bilirler, küçük dünyalarında mutlu olmayı becerebilen ender topluluktur Kürt’ler.

Kürt halkının kültürel kıyafetleri kendilerine özgü tarihsel ve kültürel kıyafetleridir. Ancak son zamanlarda Kürt kıyafetleri dünyada tanınmaya başlandı ve defileler düzenlenmektedir. Erbil’de Kürt kadınlarının kıyafetlerinin sergilendiği müzesi vardır. Geleneksel modelleri modern teknikler kullanarak sunan tasarımcılar artmaktadır.

One thought on “Kürtler de Kültür ve Yaşam

  1. Krslaan dedi ki:

    Sizin akademiyi tanımadan önce ben nasıl asimile olmuşum bi bilseniz çalışmalarınızın sayesinde asimile olmaktan kurtuldum umuyorumki uluslararası arenaya kadar yükselip yaptınız emekleri dünyaya sergilersiniz ve ulusumuzu çok iyi temsil edeceğinizi umuyorum daha güzel günlerle hep birlikte ve beraberlikle ❤️☀️?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir