Kültür, Kürt Tarihi

Kürt Kadınları

Kürt kadınları güzel ve cesaretlidir. Neşeli, tebessüm dolu ve bir o kadar güzel giyinlirler. Parlak renklere ve takılara daha çok ilgi gösterirler. Özellikle turuncu, yeşil, mor, kırmızı ve sarı kıyafetleri daha çok tercih ederler. Başları hep dik ve düzgün bir omuza sahiptirler. Bronz yüzleri, düzgün yüz hatları, kırmızı yanakları ve genellikle mavi ve yeşil gözleri vardır.

 

Neredeyse Kürtlerin çoğu, çocuklukta asılı olan Lord Kitchener’ın renkli resimleriyle bariz benzerliklere sahiptir. Kiremit kırmızısı yüz, kahverengi sakal, mavi gözler, sert ve askeri görünümleri vardır. Bir o kadar da merhametli. Bu bölgede Kürt ve Arap köyleri aşağı yukarı eşittir. Aynı hayatı yaşarlar ve aynı dine mensupturlar. Ama geçici olarak Kürt kadınlarını Arap kadınlarla karıştıramazsınız. Arap kadınları her zaman alçakgönüllü ve çekingen davranırlar, onlarla konuşurken yüzlerini çevirirler, size bakarlarsa bunu uzaktan yaparlar. Gülümserlerse utanırlar, yarım yüz. Çoğu siyah veya koyu renkler giyer. Ve hiç bir Arap kadın bir erkekle konuşamaz. Hiç şüphe yok ki Kürt kadınları erkeklerden daha iyidir! Özgür ve rahat bir yaşama sahiptirler. Kürt kadınları sert ve cesur bir duruşa sahiptir.

Kürt Kadınları, Amed 1991

Kürt Kadınları, Amed 1991

KÜRT DÜĞÜNLERİ

Kürt düğünlerinde mahremiyet kavramı ve perdesi aralanır ve bir kültürün en gösterişli hali kendini gösterir. Halay Kürtler için vazgeçilmezdir. Karadeniz bölgesinde saatlerce kendi oyunlarını oynayan insanlar gibi Kürtler de hiç yorulmadan halay çekebilir. Kürt düğünlerinde harem, selamlık ayrı perdeler, kadın erkek ayrımcılığı yok ve bulunmamaktadır. O an herkes kol kola girer, halkalar oluşturulur ve halaylar çekilir. Kadınlar gayet şık, gayet renkli, gayet parlak kıyafetlerle katılıyorlar düğüne, Geleneksel kıyafetleriyle birlikte düğünlere renk katarlar.

Kürt Düğünü Rojhilat, 1972.

Kürt Düğünü Rojhilat, 1972.

Kadın Kıyafetleri:

Kıras ve Fistan

Kürt kadınları tarafından uzun yıllardır kullanılan yerel giysiler “kıras fistan”, hala en popüler olanlardan biridir. Bu giysiler yüzlerce yıldır bu coğrafyada kadınlar tarafından giyilmektedir.

Kıras:

Boyundan ayak bileklerine kadar uzanan, yandan dikişli entari veya gömlektir. Renkli ve parlak kumaşlardan dikilir. Kıras’ın kollarının uzantısında lewendi denilen, çoğunlukla dirseğin yukarısına bağlanan bir parça bulunur.

 

Fistan:

Boyundan ayak bileklerine kadar uzanan, dikişli, önü tamamen açık, kıras’ın üzerine giyilen bir giysidir. Son derece renkli ve güzel kumaşlardan yapılan bu giysi sadece Hakkâri’de değil çevre bölgelerin tamamında Kürt kadınlar tarafından giyilir. Birbirini tamamlayan kıras ve fistan, bu bölgede yaşayan Kürtler dışındaki Türk, Arap, Fars ve Türkmen kadınlarının elbiselerinden farklıdır. Ancak bölgede zamanında Kürtlerle iç içe yaşayan Asurî, Keldani ve Ermeni kadınları da bu elbiselerden giymişler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir